Strona domowa / Biznes / Makro i Rynek - komentarz Millennium / Makro i Rynek – komentarz Głównego Ekonomisty Banku Millennium

Makro i Rynek – komentarz Głównego Ekonomisty Banku Millennium

Bieżący tydzień na rynkach finansowych

Nowy tydzień – z uwagi na brak istotnych publikacji oraz weekendowych wydarzeń – powinien rozpocząć się spokojnie. Kurs EUR/PLN koncentruje się wokół 4,18. W naszej ocenie dziś nie będzie się znacząco odchylać od tego poziomu. W dalszej części tygodnia o nastrojach zadecydują krajowe odczyty inflacji CPI i PKB za czwarty kwartał oraz inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych.

Wydarzenia tygodnia

Rada Polityki pieniężnej jeszcze bardziej gołębia

Rada Polityki Pieniężnej zgodnie z oczekiwaniami podjęła decyzję o utrzymaniu stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego na niezmienionym poziomie. Stopa referencyjna pozostała na historycznie niskim poziomie 1,50%. W ocenie Rady obecny poziom stóp procentowych sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz równowagi makroekonomicznej. Zgodnie z oczekiwaniami retoryka komunikatu w niewielkim stopniu odbiega od prezentowanej w poprzednich miesiącach. Prezes NBP A. Glapiński podkreślił podczas konferencji, że do końca 2018 r. stopy procentowe „raczej” nie ulegną zmianie oraz „być może również na początku 2019 r.” Ł.Hardt, oceniany jako jeden z najbardziej jastrzębich członków Rady, zaznaczył dodatkowo że „prawdopodobieństwo braku zmian stóp procentowych do końca tego roku jest teraz wyższe niż kilka miesięcy temu”.

Szybki wzrost wynagrodzeń w 4Q 2017

Wzrost nominalnych wynagrodzeń w gospodarce narodowej wyniósł w 4Q 2017 7,1% r/r wobec 4,9% r/r w kwartale poprzedzającym. Był najwyższy od ponad 9 lat. Natomiast w ujęciu realnym, tj. po uwzględnieniu zmian cen, dynamika wyniosła 4,8% r/r po wzroście o 3,0% w 3Q 2017. Statystyki płac w sektorze przedsiębiorstw (tzn. podmioty powyżej 9 osób zatrudnionych) stanowiącym ok. 60% funduszu wynagrodzeń w gospodarce wskazują, że ich średni wzrost również przyspieszył między 4Q a 3Q 2017, ale w mniejszej skali – do 7,1% r/r z 5,9% r/r. Dane te, wobec braku informacji o płacach w poszczególnych kategoriach, sugerują, że w 4Q 2017 silniej wzrosły płace poza tym sektorem, np. w usługach nierynkowych obejmujących m.in. administrację oraz w mikropodmiotach. Wzrosty wynagrodzeń mają zatem coraz szerszy zasięg i w większym stopniu niż dotychczas obejmują branże o relatywnie niższej dynamice wydajności pracy. Sądzimy, że w nadchodzących kwartałach dynamika wynagrodzeń w gospodarce nadal będzie kształtowała się na podwyższonym poziomie. Szybko rosnące koszty pracy przewyższające przyrost wydajności będzie stopniowo zmniejszał komfort członków Rady Polityki Pieniężnej opowiadających się za utrzymaniem stóp procentowych NBP na dotychczasowym poziomie.

Ubiegły tydzień na rynkach finansowych

Ubiegły tydzień złoty rozpoczął od mocnego uderzenia i to pomimo, iż indeks VIX nazywany „indeksem strachu” wzrósł do najwyższego poziomu od listopada 2016 roku tj. momentu wygranej D.Trumpa w wyborach prezydenckich w USA. W pierwszych dwóch dniach omawianego okresu kurs EUR/PLN zniżkował do poziomu 4,14 pozytywnie wyróżniając się na tle walut tej części regionu. Sytuacja zmieniła się w drugiej połowie zakończonego tygodnia. Wtedy to polska waluta traciła na wartości.

Pełen komentarz do pobrania: Komentarz Tygodniowy
________________________________________________________________

Niniejsza analiza jest publikacją marketingową i została przygotowana przez Bank Millennium S.A. („Bank”), w oparciu o dane pochodzące z różnych serwisów informacyjnych, wyłącznie w celach informacyjnych. Nie stanowi ona (ani zawarte w niej informacje) rekomendacji, wyniku doradztwa inwestycyjnego, oferty ani też kierowanego do kogokolwiek (lub jakiejkolwiek grupy osób) zaproszenia do zawarcia transakcji na instrumencie bądź instrumentach finansowych. Bank dołożył należytej staranności w celu zapewnienia, iż zawarte informacje nie są błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak Bank i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność jak również za jakiekolwiek szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.

O Grzegorz Maliszewski

Główny Ekonomista Banku Millennium. Absolwent Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Doradzał też agendzie ONZ do spraw rozwoju (UNDP). Zwycięzca rankingu „Parkietu” na najlepszego ekonomistę 2014 r., laureat konkursu NBP i „Rzeczpospolitej” na najlepszego analityka 2013 r.

Zobacz również

Millennium Grzegorz Maliszewski Główny Ekonomista Banku Millennium

Makro i Rynek – komentarz Głównego Ekonomisty Banku Millennium

Bieżący tydzień na rynkach finansowych Posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej (wtorek-środa) jest najważniejszym wydarzeniem tego tygodnia, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.