Strona domowa / Bez kategorii / Dobro dziecka jest najważniejsze

Dobro dziecka jest najważniejsze

Wszyscy dookoła wiedzą, że rodzina to podstawowa cegiełka, z której zbudowane jest społeczeństwo. Rodzina to zarówno najstarsza jak i najbardziej trwała forma współżycia ludzi. Poprzez utrzymywanie wzajemnych relacji prowadzi do powstania uczuć i więzi rodzinnych, które przywiązują do siebie jej członków. W rodzinie panuje też charakterystyczny system opieki. Najpierw to rodzice starają się zapewnić ochronę swym pociechom, potem role się odwracają – wówczas to dzieci stają się opiekunami dorosłych.

Opieka nad “dzieckiem”

W 1947 roku miała jednak miejsce sytuacja, w której rozszerzenie się rodziny nie było równoznaczne z narodzinami potomka. Tak właśnie było w przypadku państwa Makarczyków. Ponad sześćdziesiąt lat opiekują się swoim „dzieckiem”. To Skarb Matki – firma zajmująca się produkowaniem kosmetyków dla niemowląt, dzieci, a także kobiet w ciąży.

Ta niesamowita historia ma swoje korzenie w naprawdę trudnych czasach. Nie tylko patrząc z perspektywy rozwoju własnego biznesu. Tuż po wojnie, bo w roku 1947 Władysław Makarczyk położył kamień węgielny i zaczął budować – jak się potem okazało – coś naprawdę wielkiego. Po zakończeniu największego zbrojnego konfliktu w historii, pan Władysław nie miał szans na kontynuowanie pracy w swoim zawodzie ze względu na to, że wszystkie apteki zostały upaństwowione. Wpadł więc na pomysł zaopatrywania aptek w swoje produkty. Wszystko powoli się rozkręcało, na aptecznych półkach zaczęły się pojawiać maści cynkowe, pasty do zębów i wiele, wiele innych. Żona magistra farmacji zajmowała się przede wszystkim domem i wychowaniem Dariusza – kluczowej postaci w dalszym rozwoju firmy.

Drugie pokolenie

Dariusz Makarczyk w wieku zaledwie 17 lat został rzucony naprawdę na naprawdę głęboką wodę. Po niespodziewanej śmierci ojca został tylko z mamą, bez godziwych środków do życia. Gdyby nie starzy klienci ojca, którzy musieli spłacić należności, trudno przewidzieć jak dalej potoczyłaby się ta historia. Dariusz uwikłany był w wiele problemów, między innymi połączenie pracy ze studiami czy trudności w prowadzeniu działalności w ówczesnym systemie politycznym. Skupił się na produkcie, który dzisiaj kompletnie nie kojarzy się z tym, co kryje się pod nazwą Skarb Matki. Po śmierci ojca całe swoje zasoby w postaci pieniędzy i materiałów postanowił zainwestować w lakiery do paznokci. Wprowadzenie wielu nowinek technicznych, eksport na wielką skalę i stałe poszerzanie swojej wiedzy na studiach musiało kiedyś zaowocować. Tak się stało, Dariusz Makarczyk wybudował własny dom, w którym mógł nadal kontynuować produkcję. Poszło to w parze niestety z osobistą tragedią. Śmiertelna choroba jego żony spowodowała, że został sam z trójką dzieci.

Zmiany systemu politycznego i gospodarczego naprowadziły firmę Dariusza Makarczyka na znane nam dzisiaj tory. Powrócił właściwy Skarb Matki, znów cała produkcja skupiła się tylko i wyłącznie na zaopatrywaniu aptek w różnorodne produkty. Na pierwszy rzut oka były to nieskomplikowane i niezbyt wyrafinowane towary, prosty puder dla dziecka czy oliwka do skóry, którą był olej parafinowy i trochę aromatu. Geniusz tkwi w prostocie, tym bardziej, jeśli twoje produkty uzyskują pozytywną opinię z Instytutu Matki i Dziecka.

dobro dziecka
Źródło: www.skarbmatki.pl

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Trzecie pokolenie

Powoli na pierwszy plan wysuwa się trzecie pokolenie rodziny Makarczyków. Córka Paulina i syn Paweł kontynuują dzieło swojego ojca i dziadka. Jak w zasadzie ze wszystkim, pojawiają się chwile słabości i zwątpienia, lecz rodzinny biznes ma w sobie to coś, co powoduje niepodważalną chęć kontynuowania dziedzictwa swoich przodków.

Paulina Makarczyk: “Zawsze wiedziałam, że ta firma, to mój spadek. Dla wielu osób to może oznaczać, że jest się na coś skazanym. A mi to dostarcza tak różnorakich wyzwań, że już nie wyobrażam sobie inaczej.”

Dariusz Makarczyk nie usunął się kompletnie w cień, bo jeśli coś znajduje się w sercu naprawdę głęboko, wykorzenienie tego jest w zasadzie niemożliwe. Tak właśnie jest ze Skarbem Matki. Tata wciąż służy swoim dzieciom doświadczeniem, mając z drugiej strony czas na odpoczynek. Opowiadał, że czasem żałuje pewnych chwil w swojej młodości, gdy nie czerpał wtedy ze swojego życia pełnymi garściami i nie mógł sobie pozwolić nawet na odrobinę luzu. Teraz, wiedząc że jego dziedzictwo znajduje się w dobrych rękach na pewno może spokojnie odetchnąć, mając jednak nadzieję, że Skarb Matki obroni się od niebezpiecznej zachodniej konkurencji i ta wieloletnia historia wciąż będzie mogła być poszerzana o kolejne rozdziały.

Autor: Piotr Bożek

O Magazyn Family Business

Magazyn Family Business
Family Business. Zarządzanie firmą rodzinną to pierwszy w Polsce kwartalnik poświęcony profesjonalizacji zarządzania w firmach rodzinnych. Opisujemy case studies, pokazujemy historie firm rodzinnych, piszą u nas czołowi eksperci z całego świata!

Zobacz również

WSPARCIE FIRM RODZINNYCH TERAZ TAKŻE ONLINE! Umów się na konsultacje z ekspertami Instytutu Biznesu Rodzinnego!

Nowa trudna sytuacja powoduje, że pojawia się całe mnóstwo pytań! Jak sobie poradzić ze zmieniającą się rzeczywistością? Jak zachowując wartości rodzinne podejmować trudne decyzje? Jak właściwie komunikować się z pracownikami, którzy również odczuwają lęk? Jak przekazać trudne informacje? Jakie decyzje dobre są teraz dla naszej rodziny? Dla firmy? Na pewno widzisz nowe wyzwania, które pojawiły się w czasach pandemii. A może także nowe szanse?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.