Strona domowa / Bez kategorii / Makro i Rynek – komentarz Głównego Ekonomisty Banku Millennium

Makro i Rynek – komentarz Głównego Ekonomisty Banku Millennium

Bieżący tydzień na rynkach finansowych

Kalendarium istotnych publikacji tego tygodnia jest ubogie i ogranicza się do indeksu Conference Board w USA (wtorek) i drugiego wyliczenia amerykańskiego PKB w drugim kwartale (środa). Dziś poznamy również niemiecki indeks IFO, jednak poniedziałek jest dniem wolnym od pracy dla inwestorów brytyjskich, stąd nie spodziewamy się by dane mogły mieć rynkowe znaczenie. Eurodolar znajduje się na istotnej barierze chroniącej przed dalszą zwyżką, co przy braku potencjalnych impulsów sugeruje, iż nowy tydzień powinien rozpocząć się od spadku kursu EUR/USD. Złoty natomiast oscyluje wokół poziomu 4,27 i niewykluczone, że w przypadku braku negatywnych sygnałów dla walut rynków wschodzących w dalszej części tygodnia będzie próbował zniżkować do sierpniowego minimum tj. 4,25.

Najważniejsze wydarzenia tego tygodnia

Dane o PKB w centrum uwagi

W tym tygodniu kalendarium publikacji istotnych danych makroekonomicznych z otoczenia polskiej gospodarki jest dość ubogie. Natomiast z danych krajowych na pierwszy plan wychodzą szczegółowe dane o rachunkach narodowych w 2Q 2018, które poznamy w piątek o godz. 10:00. Szybki szacunek GUS wskazywał na wzrost gospodarczy w tym okresie o 5,1% r/r wobec 5,2% r/r w pierwszych trzech miesiącach tego roku. Naszym zdaniem główną składową wzrostu gospodarczego, podobnie jak przed kwartałem było spożycie gospodarstw domowych. Dane o inwestycjach największych przedsiębiorstw wskazują, że w 2Q mogło nastąpić przyspieszenie tempa wzrostu inwestycji w całości gospodarki. Optymizmem napawa wzrost nakładów firm na maszyny i urządzenia, które w okresie kwiecień-czerwiec wzrosty o 15,4% (ceny bieżące). Ponadto oczekujemy, że wkład eksportu netto do wzrostu r/r PKB był bardziej neutralny niż przed kwartałem, gdy obniżył go o 1,2 pkt. proc.

Stabilna inflacja CPI w sierpniu

O tej samej porze poznamy również inne istotne dane z krajowej gospodarki – inflację CPI w sierpniu. Zgodnie z naszą prognozą będzie ona zbliżona do wartości z czerwca i lipca br., gdy wyniosła 2,0% r/r.

 ________________________________________________________________

Niniejsza analiza jest publikacją marketingową i została przygotowana przez Bank Millennium S.A. („Bank”), w oparciu o dane pochodzące z różnych serwisów informacyjnych, wyłącznie w celach informacyjnych. Nie stanowi ona (ani zawarte w niej informacje) rekomendacji, wyniku doradztwa inwestycyjnego, oferty ani też kierowanego do kogokolwiek (lub jakiejkolwiek grupy osób) zaproszenia do zawarcia transakcji na instrumencie bądź instrumentach finansowych. Prognozy ani dane odnoszące się do przeszłości nie stanowią gwarancji przyszłych cen instrumentów finansowych lub wyników finansowych. Bank dołożył należytej staranności w celu zapewnienia, iż zawarte informacje nie są błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak Bank i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność jak również za jakiekolwiek szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.

O Grzegorz Maliszewski

Grzegorz Maliszewski
Główny Ekonomista Banku Millennium. Absolwent Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Doradzał też agendzie ONZ do spraw rozwoju (UNDP). Zwycięzca rankingu „Parkietu” na najlepszego ekonomistę 2014 r., laureat konkursu NBP i „Rzeczpospolitej” na najlepszego analityka 2013 r.

Zobacz również

5W, czyli niezbędne aspekty dobrej sukcesji

Sukcesja jest obecnie jednym z największych wyzwań przed jakimi stoją firmy rodzinne w Polsce, gdyż …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.