Strona domowa / Biznes / Sukcesja godna naśladowania

Sukcesja godna naśladowania

Kolejna duża polska firma z sukcesem zakończyła proces sukcesji. Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpłynął wniosek o zgodę na przejęcie spółki VOX. Nowym właścicielem jest Piotr Wit Voelkel.

DŁUGI OKRES PRZYGOTOWAWCZY

Piotr Voelkel zarządza firmą już od 1 czerwca 2013 roku. Obecna zmiana ma jedynie charakter właścicielski. Dodatkowo, wspomina, że cały proces rozpoczął się dla niego znacznie wcześniej, w 2010 roku, kiedy podjął decyzję o połączeniu swojej przyszłości z firmą rodzinną. Obecny właściciel wspomina:

„[…] intensywnie przygotowywaliśmy się do tej zmiany i pracowaliśmy z coachem, który bardzo nam w tym procesie pomógł. Mnie pomógł też fakt, że pracowałem już w spółkach wcześniej.”

Jednym z pierwszych kroków na długiej drodze do sukcesji, była praca Piotra w Chinach i poszerzenie działalności firmy o ten właśnie rynek.

PIONIER NA POLSKIM RYNKU

Grupa VOX zajmuje się sprzedażą komplementarnych produktów do budowy i aranżacji mieszkań oraz domów. W ich ofercie można znaleźć m.in. meble, drzwi, podłogi, czy materiały budowlane. Co więcej, zmiana właściciela dotyczy również dwóch innych przedsiębiorstw, czyli firmy Active, która zajmuje się wynajmem nieruchomości, oraz spółki Voelkel, której działalność polega na lokowaniu pieniędzy, zebranych w drodze emisji papierów wartościowych czy obligacji. Obecnie grupa VOX jest jednym z pionierów na polskim rynku meblarskim. Jednak nie jest to dla nich wystarczające. Skupiają się na budowaniu rozpoznawalności marki również za granicami naszego kraju, a ich największą ambicją jest rozpoczęcie działalności w USA.

DOBRY PRZYKŁAD

Grupa VOX dzięki pomocy z zewnątrz w dosyć prosty sposób przeszła sukcesję. Piotr Voelkel Senior wspomina:

„Szczęśliwie w porę obaj doszliśmy do wniosku, że lepiej poszukać wsparcia. Był nim mądry, dobry coach” oraz dodaje: „Proces był trudny, ale wzorcowy w porównaniu z tym, co dzieje się w firmach moich przyjaciół.”

Duże firmy ze szczególną starannością dbają o kwestię dziedziczenia i sukcesji. Jednak jedynie przekazanie firmy osobie, która w niej wyrosła gwarantuje osiągnięcie znacznie lepszych wyników. Nowy właściciel dobrze zna firmę i jest do niej przywiązany. Odpowiednie wdrożenie pozwoli na jeszcze większy rozwój przedsiębiorstwa i zapewni przekazanie jej kolejnym pokoleniom.

Autor: Aleksandra Gabszewicz

O Magazyn Family Business

Family Business. Zarządzanie firmą rodzinną to pierwszy w Polsce kwartalnik poświęcony profesjonalizacji zarządzania w firmach rodzinnych. Opisujemy case studies, pokazujemy historie firm rodzinnych, piszą u nas czołowi eksperci z całego świata!

Zobacz również

Własność zobowiązuje! Rozwój w biznesie, harmonia w rodzinie.

Własność zobowiązuje! Rozwój w biznesie, harmonia w rodzinie.

W ubiegłym roku zrealizowaliśmy jubileuszowy X Międzynarodowy Kongres Firm Rodzinnych. Przez lata spotykaliśmy się z …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.