Strona domowa / Biznes / Makro i Rynek - komentarz Millennium / Makro i Rynek – komentarz Głównego Ekonomisty Banku Millennium

Makro i Rynek – komentarz Głównego Ekonomisty Banku Millennium

Bieżący tydzień na rynkach finansowych

Drugie półrocze na rynkach finansowych rozpoczyna się od problemów, które decydowały o sentymencie inwestycyjnym w pierwszych sześciu miesiącach tego roku. Nadrzędnym tematem pozostaje kwestia wojny handlowej na linii Waszyngton – Pekin, która w ocenie inwestorów stopniowo będzie przekładać się na pogorszenie perspektyw globalnej gospodarki. W tym tygodniu USA prawdopodobnie nałożą kolejne cła na chińskie towary, na co Pekin zamierza odpowiedzieć podobnymi działaniami. Najświeższym ryzykiem politycznym jest sytuacja w Niemczech. Mimo europejskiego porozumienia w kwestii migracji, wraca kwestia tarć na linii CDU CSU, po tym jak Horst Seehofer, minister spraw wewnętrznych zagroził rezygnacją z pełnionej funkcji, ze „względu na niezadowolenie z porozumienia” dotyczącego kwestii azylantów, które zawarto na ostatnim szczycie Unii Europejskiej. Z tego powodu poniedziałek rozpoczyna się od przeceny walut tej części Europy. Kurs EUR/PLN przekroczył już poziom 4,38 i kieruje się w stronę bariery 4,40. Złotemu nie pomaga fakt, iż dziś Komisja Europejska uruchomiła procedurę naruszeniową wobec Polski w sprawie Sądu Najwyższego.

Najważniejsze wydarzenia tego tygodnia

Dane non-farm payrolls najprawdopodobniej bez wpływu na politykę Fed

Po publikacji indeksu PMI i inflacji CPI w czerwcu, kalendarium krajowych danych makroekonomicznych tego tygodnia wyczerpało się. Natomiast najważniejszymi informacjami z zagranicy będą dane z rynku pracy poza sektorem rolniczym (non-farm payrolls) w Stanach Zjednoczonych. Zgodnie z konsensusem rynkowym zmiana zatrudnienia w czerwcu wyniesie 188 tys. wobec 233 tys. w maju. Stopa bezrobocia według oczekiwań rynkowych utrzyma się na poziomie 3,8% odnotowanym przed miesiącem. Dane czerwcowe najprawdopodobniej potwierdzą bardzo dobrą sytuację na rynku pracy i będą neutralne dla perspektyw polityki pieniężnej w Stanach Zjednoczonych. Wykres dot-plot, odzwierciedlający oczekiwania członków Fed, wskazuje na jeszcze dwie podwyżki o 25 bps głównej stopy procentowej w tym roku.

________________________________________________________________

Pełen komentarz do pobrania: Komentarz Tygodniowy
________________________________________________________________

 

Niniejsza analiza jest publikacją marketingową i została przygotowana przez Bank Millennium S.A. („Bank”), w oparciu o dane pochodzące z różnych serwisów informacyjnych, wyłącznie w celach informacyjnych. Nie stanowi ona (ani zawarte w niej informacje) rekomendacji, wyniku doradztwa inwestycyjnego, oferty ani też kierowanego do kogokolwiek (lub jakiejkolwiek grupy osób) zaproszenia do zawarcia transakcji na instrumencie bądź instrumentach finansowych. Prognozy ani dane odnoszące się do przeszłości nie stanowią gwarancji przyszłych cen instrumentów finansowych lub wyników finansowych. Bank dołożył należytej staranności w celu zapewnienia, iż zawarte informacje nie są błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak Bank i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność jak również za jakiekolwiek szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.

 

O Grzegorz Maliszewski

Grzegorz Maliszewski
Główny Ekonomista Banku Millennium. Absolwent Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Doradzał też agendzie ONZ do spraw rozwoju (UNDP). Zwycięzca rankingu „Parkietu” na najlepszego ekonomistę 2014 r., laureat konkursu NBP i „Rzeczpospolitej” na najlepszego analityka 2013 r.

Zobacz również

Millennium Grzegorz Maliszewski Główny Ekonomista Banku Millennium

Makro i Rynek – komentarz Głównego Ekonomisty Banku Millennium

Bieżący tydzień na rynkach finansowych Posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej (wtorek-środa) jest najważniejszym wydarzeniem tego tygodnia, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.