Strona domowa / Firmy Rodzinne / Firma rodzinna to marka. Ja to marka!

Firma rodzinna to marka. Ja to marka!

Michał Leszek, Kruger&Matz
Wdzięczność i odpowiedzialność. Pamiętajcie o nich, gdy będziecie decydować się brać na barki zarządzanie i pracę w firmie rodzinnej – Zjazd Akademii Sukcesora w LECHPOL ELECTRONICS

Kolejny zjazd Akademii Sukcesora za nami!

Tym razem nasza dwudziestoosobowa grupa sukcesorów odwiedziła malowniczy Garwolin – pierwszego dnia zjazdu gościliśmy w firmie Lechpol u Rodziny Leszków. Powitało nas męskie grono Rodziny Biznesowej: założyciel firmy, Zbigniew Leszek, a także bracia: Michał, Mariusz i Marcin. Cała trójka synów pracuje w firmie. Mariusz jest obecnie Prezesem firmy. Marcin zajmuje się rozwojem e-commerce, Michał z kolei marketingiem i wprowadzaniem nowych marek produktowych na rynek.
To właśnie Michał zaangażował się w rozwój Akademii Sukcesora i został jej ekspertem.

Michał wprowadził nas w temat marketingu i tworzenia marki. Opowiedział, w jaki sposób powstało kilka znanych całemu światu marek, a także jak wygląda proces kształtowania nowych linii produktów w przypadku jego firmy. Okazało się, że temat wywołał wiele emocji – sukcesorzy, mając własne doświadczenia związane z kształtowaniem tożsamości produktów sprzedawanych w firmie, chętnie wdali się w dyskusję. Dywagowaliśmy nad obieraniem grupy docelowej firmy, nad trudem wyboru pomiędzy strategią wyróżniania się a strategią kosztową. W jaki sposób budować strategię? Jak dobrać ją do asortymentu i profilu działalności przedsiębiorstwa? Pytania były trudne, ale dzięki temu każdy doszedł do własnych przemyśleń i wyszedł z prelekcji ze swoimi wnioskami.

Okazało się, że opinie większości uczestników są podobne: sukcesorzy chcą proponować produkty o możliwie wysokiej jakości, chcą być uczciwi w stosunku do coraz bardziej świadomych klientów. W trakcie dyskusji pojawiały się także wątki pozornie niezwiązane z marketingiem, ale jednak z uwagi na rodzinność przedsiębiorstwa, niezwykle ważne: jak chcemy sprawić, by nasza firma była w stanie udźwignąć ciężar utrzymania wszystkich pracowników? Czy masz świadomość tego, że stając się właścicielem firmy rodzinnej stajesz się odpowiedzialny za swoich pracowników? Za ponad 300 osób, które pracuje dla ciebie? Za ich rodziny, które pracownicy utrzymują? Czy jesteś gotów podjąć się tego wyzwania? Czy masz pomysł, jak działać, by ich nie zawieźć? Pamiętaj, że to nie jest wyłącznie zabawa – kwestia Twoich wyborów waży nad ludźmi, którzy dla Ciebie pracują, którzy wraz z Tobą tworzą tę firmę – mówił Michał Leszek.

Michał poruszył niezwykle ważny aspekt charakterystyczny dla firm rodzinnych – troska i odpowiedzialność za pracowników, za lokalną społeczność. Przedsiębiorcy rodzinni realizują pewnego rodzaju misję społeczną: chcą sprawić, by otaczające ich środowisko funkcjonowało w zdrowych relacjach, miało lepiej. To często DNA przedsiębiorcy rodzinnego – rozwój biznesu, ale i troska o lokalną społeczność.

Odwiedziny w firmach rodzinnych są bezcenne pod względem możliwości wymiany doświadczeń i zaczerpnięcia inspiracji. Akademia Sukcesora umożliwia wejście do świata innych przedsiębiorców, spojrzenia na rzeczywistość biznesową ich oczami. Wspaniale jest móc obserwować i uczyć się od najlepszych – osiągnięcie sukcesu w dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie nie jest łatwe! By kontynuować prosperującą działalność rodziców trzeba mieć nie tylko umiejętności przywódcze, biznesowe, ale i pomysł na nią. Dzięki Michałowi mogliśmy zobaczyć, w jaki sposób można przygotować się do kolejnych ról pełnionych w firmie rodzinnej. Przekonaliśmy się również, że niekoniecznie trzeba być prezesem firmy, by mieć możliwość jej rozwoju i realizować swoją karierę zawodową. Podział ról w Lechpol pomiędzy braćmi jest żywym dowodem na to, że w firmie rodzinnej mogą panować zdrowe relacje i każdy z nas może realizować się w tym, co lubi, w czym jest dobry.
Tego życzymy wszystkim sukcesorom!

Kolejne spotkanie Akademii Sukcesora odbędzie się w siedzibie firmy rodzinnej KROSS, u Mentora Zbigniewa Sosnowskiego. Zjazd prócz opowieści o firmie rodzinnej KROSS poruszy temat budowania kultury organizacyjnej. To temat bliski wielu przedsiębiorcom – jak sprawdzić, by pracownicy byli w naszych firmach szczęśliwi…? Ekspertem zjazdu będzie Mateusz Kowalewski, prezes HORTIMEX.

W sierpniu spotykamy się z kolei w Warszawie, w siedzibie Partnera Akademii Sukcesora PwC! Doświadczenie zdobywane poza firmą rodzinną jest bardzo przydatne dla młodego pokolenia – pozwala na świeże spojrzenie na biznes i uczy innych umiejętności niż te, które nabywamy we własnych firmach czy firmach rodziców. Tym razem Eksperci PwC przedstawią kompendium wiedzy młodego właściciela firmy rodzinnej!

Zjazdy Akademii Sukcesora, programu managerskiego dla kolejnego pokolenia firm rodzinnych, odbywają się między innymi w firmach rodzinnych. Do współpracy przy Akademii zaprosiliśmy Mentorów – znanych i podziwianych przedsiębiorców rodzinnych o dużym dorobku biznesowym –

Mentorzy są gospodarzami kolejnych dwudniowych spotkań.

 Mentorzy – poznaj wszystkich! 

Dowiedz się więcej:

Akademia Sukcesora

O Zofia Skotnicka

Absolwentka Inżynierii Zarządzania na Politechnice Poznańskiej, pracownik Instytutu Biznesu Rodzinnego. Interesuje się zagadnieniami z obszaru struktur organizacyjnych i strategii marketingowych przedsiębiorstw.

Zobacz również

Firma rodzinna to marka – to zobowiązuje!

Firma rodzinna to marka – to zobowiązuje!

Firma rodzinna to marka – to zobowiązuje! Do tej pory jak skarb przechowuję wizytówkę mojego …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.