Strona domowa / Biznes / 10 najskuteczniejszych biznesów rodzinnych na świecie

10 najskuteczniejszych biznesów rodzinnych na świecie

10 najskuteczniejszych biznesów rodzinnych na świecie

6. Jeronimo Martens 1792 – 14,6 mld euro

Początki Grupy Jeronimo Martins sięgają 1792 roku. Wtedy to młody Jeronimo Martins otworzył w Lizbonie swój pierwszy sklep z towarami importowanymi zza oceanu i w ciągu zaledwie pięciu lat został oficjalnym dostawcą portugalskiej rodziny królewskiej. Renoma sklepu umacniała się przez kolejnych sto lat, aż na początku XX wieku stał się on częścią sieci handlowej z Porto, która jako nazwę przyjęła nazwisko jego założyciela. W połowie ubiegłego stulecia JM rozpoczęło współpracę opartą na zasadach joint venture z firmą Unilever, stając się liderem produkcji dóbr szybko zbywalnych w Portugalii. Potwierdzeniem pozycji firmy na portugalskim rynku spożywczym był jej debiut na tamtejszej giełdzie, który miał miejsce w 1989 roku.

Siedziba: Lizbona, Portugalia
Prezes zarządu: Pedro Manuel de Castro Soares dos Santos (9 kwi 2010–)
Założyciel: Jerónimo Martins
Założenie: 1792

O Michał Wojewoda

Dyrektor Operacyjny Instytutu Biznesu Rodzinnego. Interesuję się tym co czyni firmy rodzinne najbardziej unikatowymi jednostkami biznesowymi na świecie - połączeniem Rodzinny i Biznesu :)

Zobacz również

Festiwal Rodzin Biznesowych. Sadźmy drzewa, które nas przeżyją!

Festiwal Rodzin Biznesowych. Sadźmy drzewa, które nas przeżyją!

To jeden z najdonioślejszych momentów w polskiej historii biznesu! Ze względu na kontekst historyczny zdolność …

Jeden komentarz

  1. Większość nazw tych firm mimo gigantycznych obrotów praktycznie nic nie mówi czytelnikowi. Niestety prawdą jest że firma rodzinna jest bardziej zagrożona potencjalnymi zawirowaniami, bo oprócz kryzysów, dekoniunktury czy rewolucji technologicznych z którymi mierzą się wszystkie firmy dochodzi jeszcze kwestia sukcesji, rozproszenia akcjonariatu w licznej rodzinie. W zasadzie zakładając, że firma rodzinna jest szczególnie pożądaną w pańswie narodowym to należałaby się jej szczególna ochrona. Ciekawe jak wygląda prawodawstwo w innych krajach gdzie obecne są firmy funkcjonujące wiele pokoleń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.