Strona domowa / Biznes / Zarządzanie / Dlaczego warto zatrudnić doradcę rodziny biznesowej?

Dlaczego warto zatrudnić doradcę rodziny biznesowej?

Biznes rodzinny jest niesamowicie ważny, ponieważ z perspektywy kraju wpływa na rozwój gospodarki. Firma rodzinna jest także miejscem pracy dla lokalnego społeczeństwa. Firma rodzinna to także miejsce pracy wielu członków rodziny. Pozwala łączyć pasję, rodzinność i pracę.  Świat biznesu i świat rodziny przenikają się w wielu płaszczyznach. Wspólna praca wiąże się także z pewnym ryzykiem. Niestety odnalezienie bilansu między potrzebami firmy, a relacjami rodzinnymi bywa niebywale ciężkie. Jak zatem pogodzić te kwestie i sprawić, by prowadzenie biznesu rodzinnego stało się mniej konfliktowe i dobrze prosperowało przez kolejne pokolenia? Rozwiązaniem jest zwrócenie się o pomoc do konsultanta ds. biznesu rodzinnego. Jeśli nadal masz wątpliwości, czy to dobra droga dla Ciebie, Twojej firmy i rodziny, to przedstawiamy 8 oznak, które to zweryfikują.

Dlaczego warto zatrudnić doradcę rodziny biznesowej?

  1. Niezidentyfikowane wartości

Można wymieniać wiele istotnych elementów składających się na firmy rodzinne, jednak podstawą, która powinna być w świadomości każdego członka takiego biznesu, są wartości.  Wartości, które budują kulturę danej firmy rodzinnej, wartości na bazie której podejmowane są decyzje właścicielskie, wartości, które są bazą do misji i wizji przedsiębiorstwa. Ich brak lub brak ich znajomości to nieszczelny fundament, na którym opiera się nie tylko prowadzony biznes, jego kultura organizacyjna, poszczególne zachowania pracownicze i baza do podejmowania decyzji zarządczych, ale również rodzina. O identyfikacji rodzinnych wartości, mówi o nich dr Adrianna Lewandowska, ekspert ds. firm rodzinnych, która stworzyła tzw. Model Diamentu Sukcesyjnego©. Składa się on z pięciu cech: wartości, wiedzy, władzy, własności i wizji. To właśnie te elementy są podstawą kultury organizacji firmy i relacji zespołu oraz są świadectwem dobrze prosperującego biznesu ceniącego wyższe wartości. Dlatego, jeśli twoja firma nie opiera się na tym systemie, to wprowadzić Ci go pomoże konsultant ds. biznesu rodzinnego. Wskaże on na elementy, które odmienią Twój sposób patrzenia na biznes rodzinny.

  1. Sekretne firmowe Know How

Lata doświadczeń, suma wzlotów i porażek sytuacji kryzysowych to skarbnica wiedzy, najczęściej w rękach lidera biznesu rodzinnego.  Wiedza, którą posiada właściciel biznesu jest niepodważalnie  unikatowa, rynkowa oraz ogromna. Jednak trzymanie jej tylko dla siebie może okazać się bardzo ryzykowne, co dość często zdarza się w firmach rodzinnych. Dlaczego tak się dzieje? Osoby, nie dzielą się swoimi sekretami gdyż nie ufają nikomu innemu, ponieważ kto lepiej zna się na firmie, niż oni?  Jest to złudne myślenie, które często wpływa na kryzys firm. Dziele się tą wiedzą jest kluczowe w sukcesie każdego biznesu. Ta unikalna wiedza o przedsiębiorstwie, branży, kontrahentach, produktach i usługach to wspaniała lekcja historii ale także inspiracji dla całego zespołu oraz rodziny właścicielskiej. Doradca firmy rodzinnej pomoże ułatwić budowanie silosów wiedzy.. To jest krok, który z pewnością pomoże Twojej firmie zbliżyć się do sukcesu i usprawni funkcjonowanie całego zespołu. Autorka Modelu Diamentu Sukcesyjnego © dr Adrianna Lewandowska zaznacza „Umiejętność przekazania dalej pewnej wiedzy, tradycji, filozofii prowadzenia firmy, utrzymywania relacji z pracownikami oraz działania w duchu wspólnie akceptowanych i wyznawanych wartości jest jednym z pięciu kluczowych obszarów w firmie rodzinnej”.

  1. Nieokreślona wizja przyszłości

Kierunek rozwoju firmy, niezależnie od obecnych i przyszłych liderów, powinien być taki sam. Jeśli zdania są podzielone, a ruchy bezkierunkowe, tworzy się niezdrowe środowisko, które zagraża nie tylko członkom rodziny, ale także pozostałym pracownikom. Jeśli wizja nie jest spójna, to znak, że bez pomocy osoby z zewnątrz, firma może się rozwijać znacznie wolniej.  Doradca rodziny biznesowej pomoże połączyć podzielone pomysł i ukierunkować firmę tak, by miała szansę na sukces.

Dlaczego warto zatrudnić doradcę rodziny biznesowej?

  1. Gra o tron

Dobry przywódca to przygotowany i doświadczony lider. Jeżeli w Waszej firmie rodzinnej newralgicznym punktem jest kto ma w firmie sprawować władzę to może to oznaczać tylko jedno: konflikt interesów. Aby uniknąć rodzinnych kłótni, zranień, poczucia niesprawiedliwości, presji, zazdrości, odpowiedzialności i stresu należy pomyśleć o niezależnym mediatorze. Osoba zewnątrz nie związana emocjonalnie na pewno obiektywnie i na chłodno spojrzy na całość relacji i podpowie najbardziej optymalne rozwiązania dla rodziny biznesowej.

  1. Awantura o kasę

Temat pieniędzy w rodzinie biznesowej jest bardzo trudny nie tylko z punktu widzenia prawno – podatkowego, ale także – również z poziomu zaplanowania rodziny właścicielskiej. Bardzo często trudno pogodzić oczekiwania wszystkich potencjalnych udziałowców, pojawiają się konflikty. Każda rodzina musi znaleźć własną odpowiedź na pytanie – co dla niej oznacza „sprawiedliwie”. Jeśli rodzinnie jesteście w tym szczególnym punkcie życia firmy koniecznie poproś o pomoc zewnętrznego, doświadczonego doradcę.

  1. Obawa i opór wobec nadchodzących zmian

Uniknięcie konfliktów na tle różnic pokoleniowych jest wręcz niemożliwe. Jest to zatem normalne, że różne pokolenia mają różniące się wizje. Nie ma nic w tym złego, jeśli osoby obstające za swoimi pomysłami, są jednocześnie otwarte na inne koncepcje i spostrzeżenia.

Obserwując firmy rodzinne można zaobserwować pewien schemat. Starsze pokolenie będące często założycielami działalności może stawiać większy opór i niechęć w stosunku do zmian, niż przedstawiciele młodszego pokolenia, którzy idąc za trendami, chcą przeprowadzić rewolucję, na którą nie wszyscy są gotowi. Co zatem zrobić w tej sytuacji? Kto ma racje? Aby znaleźć złoty środek w konflikcie pokoleniowym potrzebna jest mediacja osoby z zewnętrz. Konsultant firmy rodzinnej będzie przewodnikiem, który wskaże najlepszy plan na przyszłość firmy biorąc pod uwagę zarówno jedną, jaki i drugą stronę. Zbalansuje różne stanowiska poszczególnych członków rodziny, zadba o ład i harmonię, uspokoi i udzieli prawa głosu każdemu.  członkowi firmy rodzinnej.

  1. Problem ze szczerą komunikacją

W każdej dziedzinie życia komunikacja jest istotną kwestią, niezależnie, czy chodzi o podłoże prywatne, czy zawodowe. Szczerość jest cnotą rzadką, lecz porządną współcześnie, szczególnie w gronie najbliższych. Komunikacja pozbawiona kłamstw, oparta na kulturze osobistej zaangażowanych osób jest podstawą każdego dobrego biznesu. Nie da się negocjować, jeśli rozmowa jest pełna niechęci, konfliktów i negatywnego nastawienia. Niestety z tym problemem boryka się dużo rodzin, głównie tych, które prowadzą biznes. Jak zatem nauczyć się efektywnej, lecz uprzejmej komunikacji i zapobiec niezdrowej kultury pracy w firmach rodzinnych? Doradca rodziny biznesowej  z pewnością udzieli wskazówek  i pokaże w jaki sposób usprawnić komunikację, ponieważ jest to kwestia niezbędna do osiągnięcia sukcesu. Osoba z poza rodziny, wypełni lukę komunikacyjna stając się  neutralnym mediatorem i facliatorem rodzinnych rozmów, ustaleń i negocjacji.

  1. Niezaplanowana sukcesja

Proces sukcesji jest bardzo ważną kwestią w firmie. Sukcesja jest elementem strategii właścicielskiej. . Należy się do niej przygotować i otwarcie  rozmawiać. Niestety rozmowy o sukcesji często są unikane przez założycieli i następne pokolenie.  Owszem, sukcesja jest trudna z wielu powodów. Odstąpienie od decyzyjności przez lidera bywa niełatwe do zaakceptowania, a oczekiwanie dzieci na to, kto przejmie stery, bywa stresujące. Dlatego tak ważna jest szczera komunikacja wspomniana wcześniej oraz plan samej sukcesji. Są to niezbędne czynniki, które uchronią firmę od kryzysu i wspomogą ją na przyszłość. Sukcesję można przygotować wcześniej. Doradca firmy rodzinny  pomoże stworzyć strategie tak, by zagwarantować jej lepszą przyszłość i tym samym zadba o dobre relacje między członkami rodziny. Ułatwi stworzenie planu sukcesji lub opracowanie dokumentu jakim jest konstytucja firmy rodzinnej.

Dlaczego warto zatrudnić doradcę rodziny biznesowej?

Podsumowując, biznes rodzinny jest trudny ale także niezwykle pasjonujący. Firma prowadzona przez rodzinę jest zdecydowanie inna niż firmy nie rodzinne. Stworzenie czegoś, co może być przekazywane z pokolenia na pokolenie, jest prawdziwym dziedzictwem – a jeśli przekazanie owego dziedzictwa dokona się prawidłowo, to może  ono zapewnić rodzinie prosperowanie przez kolejne pokolenia. Diagnoza powyższych ośmiu oznak pomoże Ci pomyśleć o przyszłości Twojej firmy.

Dlaczego  warto poprosić o pomoc doradcę rodziny biznesowej? Jeśli przeczytałeś powyższe powody i jest choć jeden, który zauważyłeś w swojej firmie, nie ma na co czekać… Znalezienie konsultanta nie jest trudne. Zacznij od wstępnych poszukiwań i znajdź takiego, który stylem pracy i prezentującymi go wartościami, będzie zgodny z twoją osobą i firmą. Poświęć swój czas i upewnij się, że znajdziesz doradcę etycznego oraz doświadczonego. Możesz zacząć swoje poszukiwania od Instytutu Biznesu Rodzinnego oraz odwiedzin witryny Modelu Diamentu Sukcesyjnego www.sukcesjawpraktyce.pl

O Dagmara Krakowka

Posiada wieloletnie doświadczenie zarówno w obszarze marketingowym, dziennikarskim jak i komunikacyjnym. Pracowała m.in. dla międzynarodowej korporacji oraz polskich przedsiębiorców. W zespole Instytutu Biznesu Rodzinnego prowadzi bieżącą komunikację na stronach projektowych, eventowych, na profilach social media, opiekuje się projektami wizerunkowymi i prowadzi biuro prasowe.

Zobacz również

Firmy rodzinne działają spokojniej i rozważniej

Firmy rodzinne działają spokojniej i rozważniej

Kiedy właściciel firmy uświadamia sobie, że stworzył firmę rodzinną, i najlepiej dla biznesu byłoby, gdyby …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.