Strona domowa / Firmy Rodzinne / Mam to po tacie! Bo po rodzicach możesz odziedziczyć nie tylko oczy

Mam to po tacie! Bo po rodzicach możesz odziedziczyć nie tylko oczy

A czy Ty masz DNA przedsiębiorcy?

W Instytucie Biznesu Rodzinnego o sukcesorach zawsze myślimy w kategorii „bohaterów kolejnego pokolenia” – młodzi, ambitni, dynamiczni, z pomysłami. Nie boją się przekraczać granic. Często z głową w przyszłości, nie tu i teraz, wizjonerzy. To cecha łącząca ich z rodzicami – perspektywiczne, wizjonerskie myślenie. Myślenie o tym, kim mogą być w przyszłości, a nie o tym, kim są teraz. Pokolenie NextG.

 

Od lat pracując z firmami rodzinnymi widzieliśmy, jak dużą przemianę przechodzą sukcesorzy. Jak z Jasia stają się Janem, z Paulinki Pauliną. Jak dojrzewają, stają się coraz bardziej samodzielni i chętniej podejmują coraz to większe i bardziej odpowiedzialne zadania. Pokolenie Next Generation, pokolenie sukcesorów, kontynuuje dzieło swoich rodziców niejednokrotnie sprawiając, że jeszcze bardziej ono rozkwita. Sukcesorzy nadają im nowe znaczenia, nakreślają nowe ścieżki rozwoju, są otwarci na świat, na współpracę. Bardzo wiele ich łączy: wyrastali w podobnych środowiskach, wychowując się nie tylko w rodzinie, ale i w firmie. To było wspaniałe doświadczenie, ale miało swoje czarne strony – budziło wiele frustracji, komplikacji, konfliktów… Wzrastając w takim środowisku sukcesorzy często mieli poczucie odosobnienia – nie każdy rówieśnik w szkole rozumiał, dlaczego w wakacje zamiast grać w piłkę ze wszystkimi nad jeziorem, Jasiek czy Paulina musieli iść do firmy rodziców, bo brakowało rąk do pracy.

Na prośbę sukcesorów, którzy chcieli mieć wydarzenie dedykowane wyłącznie dla nich stworzyliśmy z inicjatywy dr Lewandowskiej Kongres Next Generation.

Tegoroczna, już III edycja NextG odbędzie się 18-19 października 2018. Spotykamy się w Poznaniu, już nie możemy się doczekać! Wiemy, że nasi zaprzyjaźnieni sukcesorzy również…

Zarejestruj się na NextG i dołącz do największego wydarzenia dla sukcesorów z firm rodzinnych w Polsce – NEXTG

 

W tym roku szykujemy dla uczestników Kongresu kolejną nowość: podczas NextG będą mogli zobaczyć efekty prac projektowych realizowanych w ramach Akademii Sukcesora.

Akademia Sukcesora, prestiżowy program managerski dla sukcesorów, to kolejny krok w rozwoju pokolenia sukcesorów. Łączy w sobie najnowszą wiedzę z zarządzania przedsiębiorstwem oraz praktyczne aspekty jej zastosowania, jak również indywidualny rozwój uczestników w trakcie trwania programu.

Na rynku polskim wciąż brakuje programów managerskich skierowanych do młodych następców z firm rodzinnych. Programów, które obok kompetencji stricte biznesowych uwzględniałyby dynamikę biznesu prowadzonego przez rodzinę i rodzinne wartości. Dlatego zdecydowaliśmy się stworzyć Akademię Sukcesora – program managerski, w którym sukcesorzy uczyć się będą od najlepszych przedsiębiorców z firm rodzinnych! – mówi dr Adrianna Lewandowska, Lider Merytoryczny Programu Akademia Sukcesora.

Akademia to kolejna odpowiedź na potrzeby sukcesorów – widzieliśmy, że NextG to wciąż za mało. Kongres może stanowić świetną pigułkę wiedzy, być dobrą motywacją do pokonania wielu barier i przeszkód, które spotykamy na swojej drodze, jednak nie daje odpowiedzi na wszystkie stawiane pytania. Pokolenie NextG jest wciąż głodne wiedzy, wie, że nie może przestać się nieustannie rozwijać, gdyż w dzisiejszym dynamicznym świecie kto nie idzie do przodu ten… zostaje w tyle.

W lutym 2018 roku rozpoczęliśmy pilotażową edycję programu Akademii Sukcesora. To jedyny w Polsce tak kompleksowo odpowiadający na potrzeby sukcesorów program. Poruszamy w nim aspekty szeroko związane z zarzadzaniem przedsiębiorstwem rodzinnym: skupiamy się zarówno na strategii, przywództwie, finansach, zarządzaniem projektami jak i bardziej miękkich umiejętnościach – rozwiązywaniem konfliktów, wystąpieniach publicznych, odkrywaniu siebie i swoich talentów.

Tegoroczny program liczy prawie dwudziestu uczestników – sukcesorów. Grupa na pierwszy rzut oka zróżnicowana pod wieloma kątami, zarówno pod względem wieku, wykształcenia, umiejętności, talentów, jak i… decyzji odnośnie swojej przyszłości zawodowej. Część osób jest pewna, że swą przyszłość chce wiązać z firmą rodzinną. Część wciąż szuka swojego miejsca na ziemi. Wszystko to powoduje, że kolejne zjazdy rodzą coraz ciekawsze i bardziej burzliwe dyskusje – otwierają umysły i pozwalają wyjść poza dobrze nam znany świat – poznać cudze punkty widzenia. Przecież nie musi być wyłącznie jedna, słuszna droga! – Wtedy jednak, gdy wydaje nam się, że tak bardzo się różnimy, okazuje się ze wbrew pozorom… wszyscy mamy coś, co nas łączy – jesteśmy DZIEĆMI FIRM RODZINNYCH. A to nas ze sobą bardzo integruje – mówi uczestnik programu Jakub Kostrzewski – sukcesor firmy FCB.

Pierwszy zjazd odbył się w Poznaniu i trwał 5 dni. To był okres, w którym intensywnie pracowaliśmy nad przejściem przez proces zarządzania firmą. Uczestnicy mogli lepiej się poznać i nabrać do siebie zaufania. Każdy sukcesor, nazywany przez nas pieszczotliwie „ASem” na początku programu wypełniał szereg testów kompetencyjnych, których wyniki pozwoliły mu dowiedzieć się o sobie więcej. Jakie są moje mocne strony? Nad czym powinienem popracować? – to cenne informacje! Ponadto, testy stanowiły punkt wyjścia do planowania ścieżki rozwoju i proponowanej drogi nabywania kolejnych kompetencji – każdy uczestnik otrzymuje od nas Kompas Sukcesora – pewnego rodzaju mapę dalszych działań, które sugerujemy podejmować w ramach dochodzenia do pozycji LIDERA (firmy rodzinnej, czy też jakiegokolwiek innego przedsięwzięcia, na które zdecyduje się sukcesor!).

Niewątpliwą wartością programu oraz tym, co wyróżnia go na tle wszystkich innych studiów podyplomowych i MBA jest obecność Mentorów: do udziału w programie zaprosiliśmy przedsiębiorców z najbardziej podziwianych firm rodzinnych. Wśród Mentorów tej edycji są dr Marcin Ochnik (OCHNIK), Marek Piechocki (LPP), Mikołaj Placek (OKNOPLAST), Zbigniew Sosnowski (KROSS) i Ryszard Wtorkowski (LUG). Mentorzy są nie tylko gospodarzami kolejnych zjazdów – opowiadają o swojej firmie i rodzinie, oprowadzają po przedsiębiorstwie – ale także przekazują grupom sukcesorów tematy projektów, nad którymi sukcesorzy pracują. Obszary tematyczne dotyczą rzeczywistych wyzwań stojących przed firmami Mentorów. Każda grupa wypracowuje rozwiązanie dla Mentora. To możliwość wyjścia poza własną firmę rodzinną przez uczestników AS! Jest to niewątpliwie niezwykła wartość: nie każdy ma sposobność poznać inny styl prowadzenia biznesu, skorzystać z rad tak wspaniałych i doświadczonych osób.

Ciekawym doświadczeniem dla uczestników jest również spojrzenie na firmę z nieco innej perspektywy – ekspertów PwC. PwC jako Partner Programu zaprasza sukcesorów do swojej siedziby w Warszawie, gdzie przez cały dzień uczestnicy AS będą mieli okazję zapoznać się z kompendium wiedzy przyszłego właściciela firmy rodzinnej. Dzięki takiemu spotkaniu nie tylko nabędą nowe umiejętności, ale również zobaczą, jak pracuje się poza rodzinnym biznesem, jak wyglądają korporacyjne przestrzenie.

Pokolenie założycieli było ekspertami w branży, w której zbudowali firmę: biologami, chemikami, inżynierami budownictwa, którzy zakładali firmę i uczyli się nią zarządzać. Pokolenie Ich dzieci, które obecnie przejmuje stery, w tych firmach, to eksperci w zarządzaniu, którzy poznają firmę i branżę od podszewki, ale zazwyczaj edukują się do bycia managerami. To słuszne podejście, bo w zbudowanych już strukturach przedsiębiorstw pracują osoby zajmujące się badaniem rynku, pracami B+R, produkcją, marketingiem, sprzedażą, itp. Od współczesnego lidera oczekuje się kompleksowego spojrzenia na niezwykle zmienne i skomplikowane otoczenie biznesowe, posiadania wizji rozwoju oraz podejmowania trafnych decyzji, nie bycia ekspertem w każdym temacie – komentuje Ewelina Grzelak, Menedżer w ramach Praktyki Polskich Firm Prywatnych.

Widzimy, że Akademia Sukcesora to coś więcej niż zwykły program podyplomowy – to czas, w którym sukcesorzy odkrywają swoje umiejętności, dzielą się swymi bolączkami z innymi uczestnikami Akademii. W trakcie zjazdów mogą korzystać z rad ekspertów Instytutu, którzy towarzyszą nam na wszystkich spotkaniach. Zjazdy mają formę warsztatową, dzięki czemu uczymy się wykorzystywać praktyczne narzędzia do prac przy poszczególnych zagadnieniach. A „po godzinach”… życie towarzyskie kwitnie! Z uwagi na wyjazdową formułę zjazdów zwykle cała grupa jest zakwaterowana w jednym ośrodku, hotelu. To nie jest zmarnowany czas – to moment, w którym dalej dyskutujemy o tym, z kim spotkaliśmy się w ciągu dnia, o czym rozmawialiśmy. Zdania bywają podzielone, co sprzyja refleksjom!

Cały Zespół Instytutu Biznesu Rodzinnego jest niezwykle dumny z tego, że stworzyliśmy inicjatywy dla sukcesorów, które bezpośrednio odpowiadają na ich potrzeby. Prezes Instytutu, dr Adrianna Lewandowska, jako inicjatorka i realizatorka obu idei ma już kolejne pomysły na to, jak możemy wspomagać polski biznes rodzinny. To dopiero początek!

Zagwarantuj sobie miejsce
Zagwarantuj sobie miejsce w II Edycji Akademii Sukcesora!
Do 15 lipca promocyjna cena za uczestnictwo.
REJESTRACJA

O Zofia Skotnicka

Zofia Skotnicka
Absolwentka Inżynierii Zarządzania na Politechnice Poznańskiej, pracownik Instytutu Biznesu Rodzinnego. Interesuje się zagadnieniami z obszaru struktur organizacyjnych i strategii marketingowych przedsiębiorstw.

Zobacz również

Własność zobowiązuje! Rozwój w biznesie, harmonia w rodzinie.

W ubiegłym roku zrealizowaliśmy jubileuszowy X Międzynarodowy Kongres Firm Rodzinnych. Przez lata spotykaliśmy się z …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.