Strona domowa / Biznes / Makro i Rynek – komentarz Głównego Ekonomisty Banku Millennium

Makro i Rynek – komentarz Głównego Ekonomisty Banku Millennium

Bieżący tydzień na rynkach finansowych

W bieżącym tygodniu opublikowane będą istotne dane z polskiej gospodarki. W środę o 10.00 zostaną opublikowane szczegóły wzrostu gospodarczego za Q1, który wg szacunku flash przyspieszył do 4,0% r/r z 2,5% r/r, w naszej ocenie za sprawą solidnego przyśpieszenia konsumpcji (4,6% r/r) oraz wzrostu inwestycji (o 2,7% r/r). O 14.00 GUS poda szacunek flash inflacji. Oczekujemy, ze inflacja spadła do 1,9% r/r z 2,0% r/r przy wyraźnym spadku cen paliw oraz stabilizacji inflacji bazowej. Opublikowany w czwartek indeks PMI prawdopodobnie przyśpieszył do 54,7 pkt. z 54,1 pkt. na fali poprawy koniunktury w strefie euro.

Wydarzenia tygodnia

Po raz pierwszy w historii w Polsce przeważają optymiści

Badane przez GUS nastroje konsumentów uległy w maju dalszej poprawie, a bieżący i wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej są najwyższe w historii badania. Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej wzrósł do 3,1 pkt. z minus 0,8 pkt. w kwietniu, wyprzedzający wyniósł natomiast 0,6 pkt. wobec minus 3,1 pkt. przed miesiącem. W obu przypadkach odczyt dodatni odnotowano pierwszy raz w historii, a oznacza on że liczba optymistów przewyższyła liczbę pesymistów. Jest to związane z bardzo dobrą sytuacją na rynku pracy i rosnącymi dochodami gospodarstw domowych i sugeruje kontynuację wzrostów konsumpcji.

Dalszy spadek bezrobocia

Stopa bezrobocia rejestrowanego spadła w kwietniu do 7,7% z 8,1% w marcu i była zgodna z wcześniejszym szacunkiem MRPiPS oraz najniższa od transformacji. Po odsezonowaniu stopa bezrobocia spadła do nowego rekordowo niskiego poziomu 7,5%. Po raz pierwszy od przeszło dwóch lat liczba ofert pracy zgłoszonych w ciągu miesiąca była niższa niż przed rokiem. Osobne dane kwartalne, pokazały, że bezrobocie na podstawie badania BAEL spadło w Q1 do najniższego w historii poziomu 5,4% z 5,5% w Q4 2016r. Dane są kolejnym potwierdzeniem dobrej sytuacji na rynku pracy. W naszej ocenie zwiastują możliwość pojawienia się problemów ze znalezieniem pracowników.

Bardzo dobra sytuacja budżetu

Wg szacunkowego wykonania budżetu, deficyt po kwietniu wyniósł zaledwie 868 mln PLN, co było drugim najlepszym wynikiem w historii. Po czterech miesiącach roku dochody były o 6,2 mld PLN wyższe niż założono w harmonogramie, podczas gdy wydatki były o 3,3 mld PLN niższe niż planowano. W ciągu miesiąca budżet odnotował nadwyżkę w kwocie 1,4 mld PLN. Po kwietniu utrzymał się solidny wzrost wpływów z tytułu VAT i podatku od gier (33,5% r/r). Solidnie wzrosty odnotowały też podatki dochodowe. Jednocześnie wydatki pozostają pod kontrolą i po kwietniu były o 1,2% wyższe niż przed rokiem, i to pomimo faktu, że w pierwszym kwartale 2016r. nie wypłacano jeszcze środków w ramach Rodzina 500+. Od początku roku wyraźnie spadają koszty obsługi długu publicznego. Sytuacja budżetu jest bardzo komfortowa, a deficyt w całym roku będzie prawdopodobnie znacznie niższy niż założono w ustawie budżetowej (59 mld PLN).

Ubiegły tydzień na rynkach finansowych

Niezwykle spokojny przebieg miały ubiegłotygodniowe notowania pary EUR/PLN. Brak istotnych pozycji w kalendarium oraz oczekiwanie na impulsy skutkowały stabilizacją notowań na poziomie 4,19. Nieco ciekawiej za sprawą zmian na rynkach globalnych prezentowały się notowania pozostałych par złotowych. Kurs USD/PLN obniżył się w zakończonym tygodniu do poziomu 3,71. Do 4,77 tj. półrocznego minimum spadły notowania pary GBP/PLN w reakcji na topniejącą przewagę partii brytyjskiej premier w sondażach przed czerwcowymi wyborami parlamentarnymi. Kurs CHF/PLN natomiast poziomem 3,81 wyrównał notowania z połowy maja, gdy ustanowiły blisko 2-letnie dno.

Pełen komentarz do pobrania: Komentarz Tygodniowy

__________________________________

Niniejsza analiza jest publikacją marketingową i została przygotowana przez Bank Millennium S.A. („Bank”), w oparciu o dane pochodzące z różnych serwisów informacyjnych, wyłącznie w celach informacyjnych. Nie stanowi ona (ani zawarte w niej informacje) rekomendacji, wyniku doradztwa inwestycyjnego, oferty ani też kierowanego do kogokolwiek (lub jakiejkolwiek grupy osób) zaproszenia do zawarcia transakcji na instrumencie bądź instrumentach finansowych. Bank dołożył należytej staranności w celu zapewnienia, iż zawarte informacje nie są błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak Bank i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność jak również za jakiekolwiek szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.

O Grzegorz Maliszewski

Grzegorz Maliszewski
Główny Ekonomista Banku Millennium. Absolwent Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Doradzał też agendzie ONZ do spraw rozwoju (UNDP). Zwycięzca rankingu „Parkietu” na najlepszego ekonomistę 2014 r., laureat konkursu NBP i „Rzeczpospolitej” na najlepszego analityka 2013 r.

Zobacz również

Strategie biznesu i rodziny, czyli metodyka „kropki i kreski” w strategiach właścicielskich

Dla firm rodzinnych strategia właścicielska ma dwa konteksty – planuje się strategię biznesu oraz strategię …

Jeden komentarz

  1. Avatar

    Andrzej Gasidło do kwietnia był pośrednikiem Getback (i prywatnie bliskim znajomym Konrada Kąkolewskiego). Idea, Noble, Getin, Getback są powiązane. Teraz są nowe struktury np. QF Wealth Management.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.