Strona domowa / Biznes / Makro i Rynek – komentarz Głównego Ekonomisty Banku Millennium

Makro i Rynek – komentarz Głównego Ekonomisty Banku Millennium

Bieżący tydzień na rynkach finansowych

Rozpoczynający się tydzień obfitować będzie w publikacje makroekonomiczne, z których najważniejszą będzie piątkowy raport z rynku pracy w USA za marzec. Istotne dla zachowania rynków mogą być również protokoły z posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej i EBC. W przypadku amerykańskiego banku centralnego uwaga inwestorów koncentrować się będzie na ewentualnych wskazówkach co do procesu zmniejszania sumy bilansowej. Z kolei w przypadku doniesień z EBC rynek doszukiwać się będzie potwierdzenia ostatnich spekulacji na temat mylnej komunikacji bankierów z rynkiem. W czwartek i piątek Donald Trump spotyka się z prezydentem Chin Xi Jinpingiem.

Wydarzenia tygodnia

Wyhamowanie inflacji w marcu

Inflacja w Polsce nieoczekiwanie wyhamowała w marcu do 2,0% r/r z 2,2% r/r w lutym. W ciągu miesiąca ceny spadły o 0,1%. Spadek inflacji był związany z wyhamowaniem rocznego tempa wzrostu cen paliw oraz prawdopodobnie ze spadkiem cen żywności, który odzwierciedlał odwrócenie obserwowanych na początku roku wzrostów cen importowanych warzyw. Podobne tendencje były widoczne dla danych z zachodniej Europy. Szczegóły wskaźnika CPI zostaną opublikowane w połowie miesiąca. Wyhamowanie wzrostowego trendu cen żywności oznacza, że inflacja prawdopodobnie w tym roku nie przekroczy celu inflacyjnego na poziomie 2,5% r/r.

Nieoczekiwany spadek PMI w polskim przemyśle

Wskaźnik PMI, który opisuje koniunkturę w polskim sektorze przemysłowym, spadł w marcu do 53,5 pkt. z 54,2 pkt. w lutym i był wyraźnie niszy od oczekiwań. Jego poziom wskazuje wciąż na znaczną poprawę koniunktury w polskim sektorze przemysłowym. Marcowy odczyt zakończył najlepszy kwartał wzrostu od dwóch lat (średnia: 54,2). W marcu nadal napływały nowe zamówienia i rosła produkcja, jednak tempo tego wzrostu było najsłabsze od listopada. Podobnie tempo tworzenia nowych miejsc pracy spowolniło do najsłabszego od pięciu miesięcy. W marcu W związku z dalszym wzrostem kosztów zakupów, firmy z sektora przemysłowego podniosły ceny wyrobów gotowych. Pomimo niewielkiego spowolnienia od lutego, tempo inflacji było drugim najszybszym tempem zarejestrowanym w ciągu ok. sześciu lat.

Silniejsze od oczekiwań wyhamowanie inflacji w strefie euro

Inflacja HICP w strefie euro wyhamowała do 1,5% r/r w marcu z 2,0% r/r w lutym wobec oczekiwań na poziomie 1,8% r/r. Podobne wyhamowanie inflacji było widoczne w danych z Niemiec i Hiszpanii, a wynikało ono z mniejszego niż przed miesiącem rocznego tempa wzrostu żywności oraz paliw. Niższa inflacja jest argumentem za pozostawieniem obecnej polityki ECB.

Ubiegły tydzień na rynkach finansowych

Miniony tydzień to znakomity okres w notowaniach złotego. Polska waluta umocniła się bowiem względem euro o pięć groszy, a kurs EUR/PLN obniżył się tym samym do poziomu 4,21 tj. minimum z listopada 2015 roku. Co ciekawe z piętnastu ostatnich sesji aż dwanaście zakończyło się zniżką pary EUR/PLN, a w połowie marca kurs wynosił aż 4,35. W minionym tygodniu notowaniom złotego sprzyjała utrata wiary inwestorów w sprawną realizację programu D. Trumpa, po tym jak niepowodzeniem zakończyła się próba uchwalenia ustawy obalającej Obamacare, co postrzegane było jako brak pełnego poparcia Republikanów dla realizacji programu gospodarczego prezydenta. Podobnie pozytywnie na złotego mogła zadziałać wypowiedź jednego z przedstawicieli EBC, który zapewnił, że bank nie planuje wycofania się z prowadzenia łagodnej polityki pieniężnej, dementując rynkowe spekulacje, że EBC może rozważać podwyżki stóp procentowych, które rynek zaczął wyceniać na początek roku 2018.

Pełen komentarz do pobrania: Komentarz Tygodniowy

________________________________________________________________
Niniejsza analiza jest publikacją marketingową i została przygotowana przez Bank Millennium S.A. („Bank”), w oparciu o dane pochodzące z różnych serwisów informacyjnych, wyłącznie w celach informacyjnych. Nie stanowi ona (ani zawarte w niej informacje) rekomendacji, wyniku doradztwa inwestycyjnego, oferty ani też kierowanego do kogokolwiek (lub jakiejkolwiek grupy osób) zaproszenia do zawarcia transakcji na instrumencie bądź instrumentach finansowych. Bank dołożył należytej staranności w celu zapewnienia, iż zawarte informacje nie są błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak Bank i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność jak również za jakiekolwiek szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.

O Grzegorz Maliszewski

Główny Ekonomista Banku Millennium. Absolwent Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Doradzał też agendzie ONZ do spraw rozwoju (UNDP). Zwycięzca rankingu „Parkietu” na najlepszego ekonomistę 2014 r., laureat konkursu NBP i „Rzeczpospolitej” na najlepszego analityka 2013 r.

Zobacz również

Dobry ład biznesu rodzinnego jako istotny czynnik sukcesu przedsiębiorstw rodzinnych

Dobry ład biznesu rodzinnego jako istotny czynnik sukcesu przedsiębiorstw rodzinnych

Aby osiągnąć trwały sukces przedsiębiorstwa rodzinne potrzebują ładu biznesu rodzinnego [governance], tzn. jasnych celów, wartości …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.