Strona domowa / Biznes / Makro i Rynek - komentarz Millennium / Makro i Rynek – komentarz Głównego Ekonomisty Banku Millennium

Makro i Rynek – komentarz Głównego Ekonomisty Banku Millennium

Bieżący tydzień na rynkach finansowych

Na rynkach nadal panuje awersja do ryzyka, którą na początku bieżącego tygodnia wzmacnia weekendowy atak rakietowy na bazę syryjskich sił powietrznych, o który podejrzewani są Amerykanie. Za wzrost napięcia geopolitycznego odpowiada także nominacja J.Boltona na doradcę bezpieczeństwa narodowego D.Trumpa. J.Bolton postrzegany jest jako zwolennik zbrojnego rozwiązania amerykańskich problemów z Koreą Północną oraz twardej linii w relacjach z Iranem. Z punktu widzenia złotego, który w ostatnich miesiącach niejednokrotnie udowodnił sporą odporność na zawirowania globalnego, opisane wydarzenia powinny mieć umiarkowany wpływ na wycenę. Oczekujemy, iż kurs EUR/PLN koncentrować się będzie wokół poziomu 4,20. Nie powinny tego zmienić także publikowane w tym tygodniu dane, czy posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Rada utrzyma bowiem dotychczasowe nastawienie, a komfort w stabilizacji kosztu pieniądza zapewnia między innymi niedawny niższy od oczekiwań odczyt inflacji CPI. Źródłem zmienności nie powinna ponadto okazać się rewizja ratingu Polski przez agencję Standard and Poor’s oraz publikacja opisu z marcowego posiedzenia Fed.

Wydarzenia tygodnia

RPP nie powinna zaskoczyć

Kwietniowe posiedzenie RPP nie powinno zaskoczyć. Stopy procentowe będą utrzymane na obecnym poziomie. Zmianie nie powinna ulec także retoryka komunikatu oraz nastawienie Rady, które wskazują na chęć stabilizacji stóp procentowych. Opublikowane dotychczas dane, w tym niższy od oczekiwań odczyt inflacji, wspierają zwolenników stabilizacji parametrów polityki pieniężnej. Taki też scenariusz jest obecnie wyceniany przez rynek stopy procentowej, który wskazuje na podwyżki stóp w Polsce dopiero na przełomie 2019 i 2020. Poglądy większości członków RPP są wyraźnie zdefiniowane, stąd najbliższe miesiące nie dostarczą zbyt wielu emocji w obszarze polityki pieniężnej. Obrazu tego nie powinny zmienić publikowane pod koniec tego tygodnia szczegółowe dane o inflacji w marcu. Ciekawa będzie natomiast struktura inflacji, co pozwoli ocenić na ile marcowy spadek wskaźnika CPI, także inflacji bazowej, spowodowany był czynnikami przejściowymi (przesunięcia sezonowych podwyżek cen).

Opis marcowego posiedzenia Fed bez wpływu na rynek

W środę o godzinie 20.00 opublikowany zostanie protokół z marcowego posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej, na którym bankierzy centralni zdecydowali o podwyżce stóp procentowych. Opis może okazać się interesujący w kontekście – uwidocznionego w opublikowanym w minionym miesiącu zestawie prognoz – podziału w ramach Fed na ośmiu zwolenników łącznie trzech podwyżek stóp procentowych w tym roku, a siedmioma członkami gotowymi na bardziej agresywne zacieśnianie polityki monetarnej

Pełen komentarz do pobrania: Komentarz Tygodniowy
________________________________________________________________

Niniejsza analiza jest publikacją marketingową i została przygotowana przez Bank Millennium S.A. („Bank”), w oparciu o dane pochodzące z różnych serwisów informacyjnych, wyłącznie w celach informacyjnych. Nie stanowi ona (ani zawarte w niej informacje) rekomendacji, wyniku doradztwa inwestycyjnego, oferty ani też kierowanego do kogokolwiek (lub jakiejkolwiek grupy osób) zaproszenia do zawarcia transakcji na instrumencie bądź instrumentach finansowych. Bank dołożył należytej staranności w celu zapewnienia, iż zawarte informacje nie są błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak Bank i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność jak również za jakiekolwiek szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.

O Grzegorz Maliszewski

Grzegorz Maliszewski
Główny Ekonomista Banku Millennium. Absolwent Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Doradzał też agendzie ONZ do spraw rozwoju (UNDP). Zwycięzca rankingu „Parkietu” na najlepszego ekonomistę 2014 r., laureat konkursu NBP i „Rzeczpospolitej” na najlepszego analityka 2013 r.

Zobacz również

Millennium Grzegorz Maliszewski Główny Ekonomista Banku Millennium

Makro i Rynek – komentarz Głównego Ekonomisty Banku Millennium

Bieżący tydzień na rynkach finansowych Rozpoczynający się tydzień obfituje w istotne wydarzenia. W centrum uwagi …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *