Strona domowa / Biznes / Makro i Rynek – komentarz Głównego Ekonomisty Banku Millennium

Makro i Rynek – komentarz Głównego Ekonomisty Banku Millennium

Bieżący tydzień na rynkach finansowych

Przed nami prawdopodobnie kolejny tydzień, w którym kwestia wojen handlowych pozostanie najważniejsza dla sentymentu inwestycyjnego. Tym razem przedmiotem obaw inwestorów są relacje Waszyngtonu z Brukselą. Prezydent USA rozważa wprowadzenie ceł na europejskie samochody, na co Unia Europejska zamierza odpowiedzieć taryfami karnymi o wartości do 300 mld USD. W tym kontekście istotne mogą się okazać ustalenia szczytu NATO (11-12 lipca). Mimo, iż poświęcony on będzie przede wszystkim zagadnieniom militarnym – D.Trump będzie próbował zmusić państwa europejskie do zwiększenia wydatków na obronność – to temat protekcjonizmu może się pojawić. Z wydarzeń typowo ekonomicznych, jakie będą miały miejsce w tym tygodniu wyróżnić należy te związane z Europejskim Bankiem Centralnym. Dziś w Parlamencie Europejskim wystąpi prezes M.Draghi oraz główny ekonomista banku P.Praet. Istotna będzie ponadto czwartkowa publikacja opisu z ostatniego posiedzenia EBC, na którym bank przyznał, iż stopy procentowe nie wzrosną co najmniej do lata przyszłego roku. Złoty w naszej ocenie przy braku nowych zagrożeń kierować się będzie w stronę poziomu 4,3233 za EUR. Publikacje danych krajowych nie będą miały wpływu na jego wycenę podobnie jak wynik posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej, któremu towarzyszyć będzie publikacja nowej projekcji inflacji i PKB.

Najważniejsze wydarzenia tego tygodnia

Posiedzenie RPP z nową projekcją makroekonomiczną NBP

W środę wczesnym popołudniem Rada Polityki Pieniężnej przedstawi decyzję dotyczącą poziomu stóp procentowych NBP. Zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami gremium to nie dokona zmian w parametrach polityki pieniężnej. W komunikacie po posiedzeniu przedstawione zostaną przedziały prawdopodobieństw dla ścieżek inflacji CPI i wzrostu PKB w projekcji lipcowej. Prezes NBP A.Glapiński w swoich poprzednich wypowiedziach zaznaczał, że oczekiwany wzrost cen konsumenta może być niższy niż wskazywała projekcja marcowa. Obniżenie prognoz inflacji CPI wpłynęłoby na zwiększenie prawdopodobieństwa realizacji scenariusza sygnowanego przez A.Glapińskiego i większość członków Rady, zgodnie z którym stopy procentowe pozostaną niezmienione przez dłuższy czas. Mediana oczekiwań rynkowych wskazuje, że do pierwszej podwyżki dojdzie w 4Q 2019.

„Minutki” EBC w centrum uwagi rynków

W czwartek o godz. 13:30 opublikowany zostanie opis czerwcowego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego, podczas którego Rada Prezesów zaznaczyła, że stopy procentowe EBC nie ulegną zmianie do końca lata 2019, a program skupu aktywów będzie w zmniejszonej skali kontynuowany do końca br. Komunikat będzie podstawą do oceny prawdopodobieństwa realizacji zaprezentowanego forward guidance oraz skali podwyżek stóp w przyszłym roku.

Pełen komentarz do pobrania: Komentarz Tygodniowy

__________________________________

Niniejsza analiza jest publikacją marketingową i została przygotowana przez Bank Millennium S.A. („Bank”), w oparciu o dane pochodzące z różnych serwisów informacyjnych, wyłącznie w celach informacyjnych. Nie stanowi ona (ani zawarte w niej informacje) rekomendacji, wyniku doradztwa inwestycyjnego, oferty ani też kierowanego do kogokolwiek (lub jakiejkolwiek grupy osób) zaproszenia do zawarcia transakcji na instrumencie bądź instrumentach finansowych. Bank dołożył należytej staranności w celu zapewnienia, iż zawarte informacje nie są błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak Bank i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność jak również za jakiekolwiek szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.

O Grzegorz Maliszewski

Grzegorz Maliszewski
Główny Ekonomista Banku Millennium. Absolwent Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Doradzał też agendzie ONZ do spraw rozwoju (UNDP). Zwycięzca rankingu „Parkietu” na najlepszego ekonomistę 2014 r., laureat konkursu NBP i „Rzeczpospolitej” na najlepszego analityka 2013 r.

Zobacz również

Debata magazynu FAMILY BUSINESS

Employer branding, przyszłość rynku pracy i budowanie zespołów z perspektywy nowego pokolenia sukcesorów w firmach …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.