Strona domowa / Bez kategorii / Makro i Rynek – komentarz Głównego Ekonomisty Banku Millennium

Makro i Rynek – komentarz Głównego Ekonomisty Banku Millennium

Bieżący tydzień na rynkach finansowych

Ostatni tydzień września przynosi spadek apetytu na ryzyko z uwagi na eskalację wojny handlowej pomiędzy Chinami a USA oraz groźbą niekontrolowanego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, po wypowiedzi brytyjskiej premier, iż negocjacje utknęły w martwym punkcie. Dziś wchodzą w życie wzajemne sankcje nałożone na siebie przez Waszyngton i Pekin. Strona chińska ponadto zerwała propozycje rozmów w sprawie zaprzestania wojen handlowych. Z tego powodu utrzymuje się zainteresowanie aktywami safe-haven, czyli bezpiecznymi przystaniami. Na wartości umiarkowanie zyskuje dolar, frank oraz obligacje na bazowych rynkach długu. W dalszej części tygodnia kluczowe dla nastrojów będzie wynik posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej – z dużym prawdopodobieństwem zakończony przedostatnią w tym roku podwyżką stóp procentowych. Podstawowym pytaniem inwestorów będzie skala całego cyklu zacieśniania polityki pieniężnej w USA w obliczu narastających ryzyk m.in. w światowym handlu. Liczne wystąpienia przedstawicieli Europejskiego Banku Centralnego nie powinny natomiast w istotny sposób przekładać się na rynkowe notowania. Kurs EUR/PLN po tym jak w piątek wybił się górą z kanału spadkowego kieruje się w stronę poziomu 4,3240.

Najważniejsze wydarzenia tego tygodnia

Czy wojny handlowe wpłyną na oczekiwania co do kosztu pieniądza w USA?

Najważniejszym wydarzeniem w tym tygodniu będzie decyzja Fed dotycząca polityki pieniężnej w Stanach Zjednoczonych, którą poznamy we środę o godz. 20:00. Oczekiwania rynkowe wskazują na podwyżkę głównej stopy procentowej o 25 bps do 2,00-2,25%. Prognozę tą wspiera bardzo dobra sytuacja na rynku pracy, inflacja cen konsumenta przekraczająca 2,0% r/r, tj. poziom utożsamiany z celem Fed, a także szybki wzrost gospodarczy. Decyzja o zacieśnieniu polityki pieniężnej w Stanach Zjednoczonych jest wysoce prawdopodobna, dlatego rynki będą się skupiać swoją uwagę na aktualizację wykresu dot-plotprzedstawiającego oczekiwania członków Fed dotyczącą poziomu stóp procentowych. Zgodnie z obecną jego wersją w tym roku dojdzie do jeszcze jednej podwyżki stóp procentowych, najpewniej w grudniu, natomiast w 2019 r. będą miały miejsce 3 podwyżki. Prognoza ta obarczone jest nieco większą niepewnością niż poprzednio, w związku z eskalacją działań protekcjonistycznych w handlu światowym.


Niniejsza analiza jest publikacją marketingową i została przygotowana przez Bank Millennium S.A. („Bank”), w oparciu o dane pochodzące z różnych serwisów informacyjnych, wyłącznie w celach informacyjnych. Nie stanowi ona (ani zawarte w niej informacje) rekomendacji, wyniku doradztwa inwestycyjnego, oferty ani też kierowanego do kogokolwiek (lub jakiejkolwiek grupy osób) zaproszenia do zawarcia transakcji na instrumencie bądź instrumentach finansowych. Prognozy ani dane odnoszące się do przeszłości nie stanowią gwarancji przyszłych cen instrumentów finansowych lub wyników finansowych. Bank dołożył należytej staranności w celu zapewnienia, iż zawarte informacje nie są błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak Bank i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność jak również za jakiekolwiek szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.

O Grzegorz Maliszewski

Grzegorz Maliszewski
Główny Ekonomista Banku Millennium. Absolwent Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Doradzał też agendzie ONZ do spraw rozwoju (UNDP). Zwycięzca rankingu „Parkietu” na najlepszego ekonomistę 2014 r., laureat konkursu NBP i „Rzeczpospolitej” na najlepszego analityka 2013 r.

Zobacz również

Warsaw by Art – Festiwal warszawskich galerii sztuki współczesnej

Artykuł sponsorowany 21–23 września 2018 Warsaw By Art 2018 jest drugą edycją festiwalu warszawskich galerii …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.