Strona domowa / Biznes / Makro i Rynek - komentarz Millennium / Makro i Rynek – komentarz Głównego Ekonomisty Banku Millennium

Makro i Rynek – komentarz Głównego Ekonomisty Banku Millennium

Bieżący tydzień na rynkach finansowych

Podwyższenie perspektywy ratingu Polski przez agencję Standard and Poor’s – do pozytywnej ze stabilnej z zachowaniem dotychczasowej oceny wiarygodności na poziomie BBB+ – jest niewątpliwie korzystne z punktu widzenia złotego jednak ubiegłotygodniowe umocnienie w znaczący sposób ograniczyło możliwą skalę wzrostu wartości złotego w najbliższych dniach. W naszej ocenie w rozpoczynającym się tygodniu wiele zależeć może od czynników zewnętrznych. O ile weekendowy nalot USA i sojuszników i na Syrię nie wywołał większej reakcji – być może dlatego, że po bombardowaniu, D.Trump napisał, iż „misja została zakończona” – to źródłem zmienności w tym tygodniu nadal mogą być czynniki amerykańskie. W szczególności publikacje danych makro – sprzedaż detaliczna, Beżowa Ksiega Fed, Conference Board – oraz aż 15 wystąpień przedstawicieli Rezerwy Federalnej. Według Wall Street Journal w tym tygodniu D.Trump ma ponadto przedstawić kolejną listę chińskich objętych sankcjami, co raz jeszcze przypomni rynkom o rozwijającym się protekcjonizmie w międzynarodowym handlu.

Wydarzenia tygodnia

Kontynuacja stabilnego wzrostu płac i wynagrodzeń w marcu

W środę o godz. 10:00 zostaną opublikowane dane z krajowego rynku pracy. Spodziewamy się kontynuacji stabilnego wzrostu w marcu liczny etatów i płac w sektorze przedsiębiorstw. Nasza prognoza, podobnie jak konsensus rynkowy wskazuje na utrzymania tempa wzrostu tej kategorii z lutego, gdy wyniosło 3,7% r/r. Oczekujemy, zgodnie z medianą prognoz rynkowych, że dynamika wynagrodzeń nieznacznie spowolni z 6,8% r/r do 6,5% r/r. Prognozy te wskazują, że wzrost płac w 1Q 2018 będzie zbliżony do odnotowanego w kwartale poprzedzającym, co wobec nieco niższego tempa wzrostu liczby pracujących, przełoży się na nieznacznie wolniejszy wzrost funduszu płac w sektorze przedsiębiorstw. Dynamika tej kategorii w ujęciu realnym, ze względu na niższą inflację CPI w 1Q 2018, będzie jednak wyższa niż w okresie październik-grudzień 2017, co przemawia za utrzymaniem wysokiej dynamiki konsumpcji gospodarstw domowych także na początku tego roku.

Produkcja przemysłowa pod wpływem ujemnego efektu dni roboczych

W czwartek poznamy odczyt produkcji przemysłowej. Oczekujemy, że dynamika w ujęciu realnym obniży się w marcu do 3,5% r/r z 7,4% r/r, ze względu m.in. na negatywny wpływ różnicy w dniach roboczych. Prognoza ta, a także dane historyczne wskazują, że sektor przemysłowy może w nieco mniejszym stopniu wspierać wzrost gospodarczy w całym 1Q 2018 niż przed kwartałem. Oczekujemy jednak, że produkcja budowlano-montażowa, pomimo oczekiwanego spowolnienia wzrostu w marcu do 15,5% r/r z 31,4% r/r w lutym, w dużej mierze zrekompensuje ten spadek, co przemawia za oczekiwaniami tylko nieznacznie wolniejszego tempa wzrostu PKB na początku roku w stosunku do 4Q 2017.

Pełen komentarz do pobrania: Komentarz Tygodniowy
________________________________________________________________

Niniejsza analiza jest publikacją marketingową i została przygotowana przez Bank Millennium S.A. („Bank”), w oparciu o dane pochodzące z różnych serwisów informacyjnych, wyłącznie w celach informacyjnych. Nie stanowi ona (ani zawarte w niej informacje) rekomendacji, wyniku doradztwa inwestycyjnego, oferty ani też kierowanego do kogokolwiek (lub jakiejkolwiek grupy osób) zaproszenia do zawarcia transakcji na instrumencie bądź instrumentach finansowych. Bank dołożył należytej staranności w celu zapewnienia, iż zawarte informacje nie są błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak Bank i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność jak również za jakiekolwiek szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.

O Grzegorz Maliszewski

Grzegorz Maliszewski
Główny Ekonomista Banku Millennium. Absolwent Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Doradzał też agendzie ONZ do spraw rozwoju (UNDP). Zwycięzca rankingu „Parkietu” na najlepszego ekonomistę 2014 r., laureat konkursu NBP i „Rzeczpospolitej” na najlepszego analityka 2013 r.

Zobacz również

Millennium Grzegorz Maliszewski Główny Ekonomista Banku Millennium

Makro i Rynek – komentarz Głównego Ekonomisty Banku Millennium

Bieżący tydzień na rynkach finansowych Rozpoczynający się tydzień obfituje w istotne wydarzenia. W centrum uwagi …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *